Svet-Stranek.cz
www.pujcovnalodipetrov.cz
PŮJČOVNA LODÍ  V PETROVĚ

TIPY NA VÝLETY:www.pujcovnalodipetrov.cz

TIPY NA VÝLETY

ZDE NABÍZÍME PÁR TIPŮ NA VÝLETY DO OKOLÍ
Technická památka na Baťově kanále VÝKLOPNÍK Sudoměřice - Technická památka VÝKLOPNÍK Sudoměřice, byla postavena v.r. 1939. Tato zařízení sloužilo k překládání lignitového uhlí, které se přiváželo po železniční trati z nedalekého dolu TOMÁŠ v Ratíškovicích. Plně naložený vagon s lignitovým uhlím se, pomocí lanového navijáku, vtáhnul do místnosti VÝKLOPNÍKU. V této místnosti se nachází důmyslná kolébka s výsypkou. Celá kolébka i s kolejí, násypkou,a plným vagonem, byla pomocí lanového kladkostroje zdvižena.Vagon pak čelními dveřmi vysypal prašný lignit do připravené lodi. Tyto lodě se plavily po Baťově kanále,až po Otrokovice do elektrárny.

47 Moravská stezka (Veselí nad Moravou-Hodonín)-cyklostezka podél Baťova kanálu

Průběh trasy:

(Olomouc) - Veselí nad Moravou – Hodonín

Náročnost: Turista - Délka: 31,3 (153) km - Kolo: Krosové  

Popis trasy:

Jižní část páteřní cyklotrasy spojující střední Moravu s jižní na trase kopírující tok řeky Moravy. V úseku Jihomoravského kraje prochází regionem Slovácka a Strážnického Pomoraví v jeho nejcennějších přírodních partiích. V tomto úseku vede většinou po zpevněných polních cestách, místy horší kvality, v údolní nivě řeky. Přes města a vesnice obvykle prochází po místních komunikacích. Postupně se na mnohých úsecích budují kvalitní cyklostezky, nezřídka kopírující proslulý Baťův kanál. Asi 1 km dlouhý úsek, vedený po silnici I. tř. u Rohatce, vyžaduje zvýšenou pozornost.

Regionální trasy:


Cyklotrasa „Strážnickými vinohrady“

Průběh trasy:

Strážnice – Petrov – Sudoměřice – Mlýnky – Žerotín – Radějov – Lučina – Pod Travičnou – Tvarožná Lhota – Strážnice

Náročnost: Turista - Délka: 30 km - Kolo: Krosové

Popis trasy:

Jihozápadní konec hřebene pohoří Bílých Karpat nořící se do nivy řeky Moravy vytváří malebnou skladbu zalesněných horských údolí hned v sousedství viničních strání a ovocných sadů. Kraj kolem hlavního toku řeky Moravy pak z těchto pokladů hor žije a vesnice a městečka jedno vedle druhého jsou proslulými vinařskými producenty. Tak i cestu strážnickými vinohrady začneme nejprve cestou okolo vinných sklípků Pomoraví, abychom se posléze horskými údolími vyšplhali až k nejvyšším rozhledům Karpat.

Cyklotrasa „ Strážnickými vinohrady“-odbočka Výklopník

Průběh trasy:

Sudoměřice – Výklopník

Náročnost: Rodina s dětmi - Délka: 3 km - Kolo: Krosové

Popis trasy:

Malá odbočka z okruhu Strážnickými vinohrady k místní technické památce na Baťově kanálu - výklopníku, místu, kde byl nakládán jihomoravský lignit na lodi plující do Baťových závodů do Otrokovic.


→ Turistické cíle v okolí


Rekreační oblast Mlýnky

Osada Mlýnky měla na konci 19. století asi 10 chalup rozložených v lesnatém údolí potoka Mandát. Dnes je jich obydleno jen pár, zachovala se původní malá kaplička a stále je patrný i mlýnský náhon. Kolem vodní nádrže Kostolnica (6 ha) tam vznikla před 40 lety rekreační oblast. Její součástí je dnes letní občerstvení pod hrází a také celoročně provozovaný penzion JANA. Romanticky situovaná Kostolnica (Mlýnky) slouží ke koupání i celoročnímu rybolovu a má navíc jednu zvláštnost - jejím středem probíhá státní hranice.

 Rekreační oblast Radějov

Součástí příhraničního území, které se nachází na katastru obce mezi Mlýnky a obcí Radějov, je i Obora Radějov. Projít nebo na kole projet údolím horského potoka Mandát znamená vidět rozlehlé louky s nádhernými ocúny, kosatci a orchidejemi, s osamělými duby, se zákoutími lesních rybníčků. Pozorní a tiší návštěvníci se tam mohou setkat s jelenem, daňky nebo divočáky. V zimě je možné zkusit zde v kopcích běžky a dostat se v bílé stopě třeba až na slovenské Kopanice nebo na vzdálenou Javořinu. Přímo v Radějově je v zimě v provozu sjezdovka Štěpničky s umělým zasněžováním a večerním osvětlením.

Památková rezervace Plže Petrov

V areálu památkové rezervace Plže se nachází okolo 80 vinných sklepů budovaných od 15. stolení. Sklepy budovali sami vinaři. Vinné sklepy vytvářejí ulicovou zástavbu se dvěma náměstíčky. Areál je hojně navštěvován turisty a rozvíjí se zde výrazně vinařská turistika. Po celý rok je přístupný veřejnosti. Během léta bývá ihned na začátku rezervace otevřena vinotéka, kde může turista ochutnat místní vína.

Strážnice

Město s více než 5.000 obyvateli se nachází na levém břehu řeky Veličky. Počátky města se datují od počátku 14.století Ve městě se nachází zámek s přírodním parkem, Muzeum  vesnice Jihovýchodní Moravy (skanzen), barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie a zbytky původní opevnění ze druhé poloviny 16. století (Skalická a Veselská brána). Poslední víkend v červnu se ve městě každoročně koná Mezinárodní folklórní festival.

Skalica

Skalica je bývalé svobodné královské město. Sídlí zde Záhorské muzeum, galerie J. Koreszku. Nachází se zde národní kulturní památka - Rotunda sv. Jiří, farní kostrou sv. Michala, klášorný komplex františkánský, jezuitský, Milosrdných bratří, kalvárie.Konají se zde Skalický dny spojené s tradičním jarmarkem, a to každoročně v září.

Památky města Skalica

Nejznámější Skalický stavbou je románská rotunda sv. Jiří. Je postavena na návrší s pěkným výhledem na Skalický dominanty. Rotundu postavili v 12. století. V 15. století byla Rotunda začleněna do městských staveb. Je cenná zejména tím, že si zachovala původní románskou stavební dispozice. V interiéry jsou vzácné gotické malby, zobrazující klasický výjev sv. Juraje bojujícího s drakem.
Ve středu města Skalica se ve středověku zformovalo historické náměstí s netradičním trojúhelníkovým půdorysem. Jeho dominantou je rozměrný gotický farní kostel zasvěcený sv. Michalovi. Vzpomíná se již v roce 1372, kdy panovník obdaroval Skalici výsadami svobodného královského města.
Velkou pozornost si také zaslouží Dům kultury ve Skalici. I když jde o novodobou stavbu na historickém náměstí Skalice, zaslouží si pozornost hlavně proto, že jde o dílo velkého slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Tuto secesní budovu postavili v roce 1905 jako Spolkový dům. Do náměstí je otočena působivou fasádou, vyzdobenou barevnou mozaikou, inspirovanou kresbami slavného českého malíře Mikuláše Aleše a vínu motivy.


návštěvníků stránky
celkem106 327
tento týden334
dnes2
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK